„Jezus rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”. (Mt 19, 5-6).
Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.
Przyszłość każdej ludzkiej rodziny zależy od "pięknej miłości", która jest miłością wzajemną małżonków, rodziców i dzieci, a także miłością wszystkich pokoleń. Jan Paweł II
1. Zgłoszenie się do kancelarii parafii jednego z narzeczonych w celu ustalenia daty ślubu oraz informacja o potrzebnych dokumentach (przynajmniej 3 miesiące przed ślubem) 2. Katechezy przedmałżeńskie (kurs) (rozpoczęty najpóźniej 3 miesiące przed ślubem) 3. Spotkania w Poradni rodzinnej (1 godz. w czasie ok. 1,5 miesiąca) Potrzebne dokumenty: 1. świadectwo chrztu świętego obydwu stron wydane w celu zawarcia małżeństwa (ważne 3 miesięcy od daty wydania) 2. świadectwo bierzmowania 3. strona owdowiała przynosi - akt zgonu współmałżonka 4. ostatnie świadectwo katechizacji szkolnej 5. zaświadczenie ukończenia katechezy przedmałżeńskiej, tzw. kurs przedmałżeński 6. zaświadczenie o odbyciu 1 spotkania w poradni rodzinnej 7. zaświadczenie o odbyciu 2 spowiedzi przedślubnej (I - po rozpoczęciu przygotowań do ślubu, II - bezpośrednio przed zawarciem małżeństwa) 8. dowody osobiste 9. zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego, w trzech egzemplarzach (sporządzone najwyżej na trzy miesiące przed dniem ślubu)